Glutamin
A glutamin az izmokban fellelhető leggyakoribb aminosav, amely nem tartozik az esszenciális aminosavak közé. A vázizomzat több mint 60%-át glutamin alkotja. Ennek az aminosavnak a 19%-a nitrogén, amely által az izomsejtek legfőbb nitrogén szállítójának mondható. Az intenzív testmozgás hatására a glutamin kiürül a szervezetből, amelynek hátrányos velejárói az erő és az állóképesség csökkenése, valamint a regeneráció idejének kitolódása.
Kulcsfontosságú szerepe van a fehérjeszintézisben, anti-katabolikus hatása révén pedig megakadályozhatjuk az izmok lebomlását.
Az immunrendszer számára is rendkívül fontos, mivel az immunsejtek nagy mennyiségben használják fel. Világosan látszik tehát, hogy megfelelő mennyiségben történő fogyasztása és pótlása igen fontos, mivel az edzések során kiürül a szervezetből, ezzel párhuzamosan azonban az immunrendszernek folyamatosan szüksége van rá a megfelelő működéshez.
A rendszeresen edzéseket végző emberek akár napi 10-15 gramm glutamint is bevihetnek a szervezetükbe. Ezt a mennyiséget érdemes szétosztani 2-3 alkalomra. Érdemes tudnunk azt, hogy a fehérje készítmények és számos, kombinált aminosav készítmény tartalmaz glutamint is. Három kiemelt időpont van, amikor érdemes ezzel az aminosavval ellátni a szervezetünket. Reggel, edzés előtt, valamint este lefekvés előtt.