Sportolók számára, legyen az testépítő, futó, akármelyik sportág élsportolója vagy egy átlag sportolni szerető személy kifejezetten fontos a makro tápanyagok közül a szénhidrát.
Többféle szénhidrát létezik, felszívódási gyorsaságtól függően testépítés szempontjából két csoportra oszlanak: gyors és lassú felszívódásúak. Mindegyiknek megvan a maga sajátossága és helye a megfelelően összeállított táplálkozásban. A lassú vagy lassabb felszívódású szénhidrátoknak kulcsfontosságú szerepe van a nap folyamán bevitt étkezéseinkkor. Ilyenkor megfelelő energiával és tápanyaggal látnak el minket, melynek köszönhetően a glikogén raktáraink töltve maradnak és készek leszünk az edzésre, vagy bármilyen más fizikai aktivitásra. Lassú felszívódásuknak köszönhetően nem emelik meg hirtelen a vércukor szintet így nem leszünk gyorsan éhesek.
A gyors felszívódású szénhidrátokat leginkább az edzés utáni rövid időszakban célszerű használni. Ilyenkor a minél gyorsabb felszívódás a lényeges. Mivel edzés során a glikogénraktáraink ürülnek így a minél gyorsabb feltöltés a lényeg, ami biztosítani fogja számunkra a megfelelő regenerálódási és fejlődési folyamatokat.
A legtöbb diéta is a szénhidrátok megvonásával történik, ilyenkor célszerű számolni a bevitt mennyiséget, így igazítva és biztosítva a fogyás menetét. 1 gramm szénhidrát 4,1 kcal-át tartalmaz.
Többféle szénhidrátforrás is létezik, amely kiválóan alkalmazható, mint testépítő, mint a hétköznapi egészséges étrendbe. Legfőképp a rizsfélék, hajdina, rozs, zab, babfélék stb.. Összességében elmondható, hogy a lassabban felszívódó szénhidrátok lassabban hagyják el a gyomrunkat így tovább okozva a teltségérzetet. Mivel segítik az emésztést így a salakanyagok ürüléséért is kiemelten elősegítik.
Nincsen egy átlag érték, hogy kinek pontosan mennyi szénhidrátra van szüksége. Ez az adat nagyban függ a kortól, nemtől, sportolási szokásoktól valamint attól, hogy milyen céljaink vannak, legyen az diéta vagy épp tömegnövelés. A legösszetettebb szénhidrátok a rostok, ezek nagyrészt a zöldségekben találhatóak meg. Többségüket a testünk nem képes emészteni, így energiát sem nyerünk belőle. Általában nem számoljuk bele a napi bevitt szénhidrát mennyiségbe őket. Célszerű több részre bontani a napi adagunkat, így kisebb valószínűséggel fognak zsírként raktározódni testünkön.
Elhagyni is csak a versenyfelkészülés végső stádiumában javasolt. A diétánk eredményessége nem csak attól fog függeni, ha teljes mértében elhagyjuk a szénhidrátfogyasztást. Agyunk megfelelő működése érdekében igenis kell fogyasztanunk összetett szénhidrátot. Fogyasszunk sok zöldséget, mivel ezek megkönnyítik az emésztést valamint telítettségérzetet okozva a diétában is fontos szerephez jutnak. Nem mellékesen több kutatás is kimutatta, hogy a zöldségfogyasztás sok betegség kialakulását is megakadályozhatja (elhízás, cukorbetegség, szív – és érrendszeri betegségek, rosszindulatú daganatok).